Forum Bölümümüz Açılmıştır
news-details
İpuçları

Mobile Legends: Bang Bang, her takımda 5 oyuncudan oluşan (5v5) çok oyunculu bir çevrimiçi savaş arenası (MOBA) oyunudur. MOBA oyunundaki en önemli şey takım olmak. Bu makalemizde Oyununuzu geliştirmenize yardımcı olacak birçok ipucunu ve püf noktasını anlatacağız. Etrafımızda daha iyi bir oyuncu olma konusunda sıkıntı yaşayan birçok insan var. Aslında bu onların Kötü oldukları anlamına gelmez, sadece rehberlik ve oyun bilgilerine ihtiyaç duyarlar.

Oyun Anlayışı / Oyuncunun Mekaniği Hakkında Bilgi

İlk önce bunu açıklamak gerekiyor çünkü bazı durumlarda “ne yapacağını” bilmenin ne kadar önemli olduğunu anlamayan pek çok insan var. Bir oyunu nasıl kazanacağınızı bilmiyorsanız “X” kahramanıyla ne kadar iyi olduğunuz önemli değildir.

Bu nedenle, sıralamada tırmanma ya da oyun kazanma konusunda sorun yaşıyorsanız, bir oyuncunun mekaniği odaklanmanız gereken yer değildir. Çok farklı senaryolar var ve belki de bazılarını farklı şeyler yaparak daha iyisini yapabilirsiniz. Ölüp yeniden doğmak için geri sayımı beklediğinizde veya oyunu kaybettiğinizde, neyi yanlış yaptığını düşünmeli ve hataları düzeltmelisiniz.

Oynamak için en iyi kahramanı seçmiş olabilirsiniz ama bu, genel olarak en iyi oyunculardan biri olduğunuz anlamına gelmez. Eğer gerçekten daha iyi bir oyuncu olmak ve daha fazla oyun kazanmak istiyorsanız, en büyük sorununuzun oyun bilginiz ve oyunu anlamanız olduğunu aklınızda bulundurun.

Her Kahramanı Anlamak

Bazı oyunları izleyin veya oyunda her bir kahramanı test edin. Yeteneklerinin nasıl çalıştığını, hasarını, araçlarını, hedeflerini vb. anlayın. Bu çok önemlidir, çünkü bu bilgiyle, bir sonraki hamlede ne olacağını tahmin edebilirsiniz, böylece onlara karşı koyabilirsiniz.

Bu oyun bilgisinin bir parçasıdır. Düşman kahramanının ne kadar zarar verebileceğini bilerek, bu savaşı kazanıp kazanmayacağınıza karar verebilir ve tahmin edebilirsiniz. Kör bir dövüşle karşılaşmak asla iyi bir şey değildir.

Her Ekipman Parçasının Özelliklerini Öğrenin ve Analiz Edin

Zaman ayırın ve öğelerin istatistiklerini ve pasiflerini okuyun. Her kahramanın temel öğelerini ve öğelerin yeteneklerini öğrenin. Oyun hakkında ve “bu kahraman neden bu öğeyi kullanıyor” hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Takımın Oluşumu ve Metayı Anlamak

Her yeni yama veya güncelleme sonrası, bazı kahramanlar daha da güçlenebilir buna buff yada nerf alma diyoruz. Her rolde hangi kahramanın en güçlü olduğunu bulun, ekibinizin neye ihtiyacı olduğuna göre oynamayı ve seçmeyi öğrenin.

Rolünü Seç ve Kuşan

Ana rolünü bir başkası çaldıysa, sorun değil. Diğer rolleri öğrenmek için fırsatınız olacak. Dengeli bir takıma sahip olmak, aynı takımda üç nişancıya sahip olmaktan iyidir. “Taşıma” rolünüz alınmışsa, bu, ekibinizi başka bir rolle taşıyamayacağınız anlamına gelmez.

İnsanlar hata yapma eğilimindedir ve “taşıma” rolünün taşıyabilecek tek rol olduğunu düşünür. Tank ve hatta destek gibi başka bir rolü iyi oynuyorsanız ekibinizi yine de taşıyabilirsiniz.Bu bir takım oyunudur, takımınıza güvenmeniz veya en azından denemeniz gerekecektir.

Olumlu Düşünme ve Hatalarını Kabul Etme

Genel olarak MOBA oyunlarındaki en büyük sorunlardan biri kişisel hataları kabul etmemektir. İnsanların hatalarını kabul etmek yerine genellikle takımlarını suçlamaları normaldir. 
Her bir oyuncunun oyundaki en iyi oyuncular dahil, o anı vardır. Bir mola verin, rahatlayın ve başka bir zaman tekrar deneyin. Herkes hata yapar, iyileştirmek için hatalarından ders almalısın ama diğerlerini suçlamamalısın.

Sadece Takımınız Değil… Muhtemelen Sizsiniz

Bazen insanlar, düşük rütbelere takılıp kalmalarının tek nedeni sanki kötü oyuncularla oynayıp ne kadar şanssız olduklarından şikayet ederler.Eğer alt kademede belli bir derecedeyseniz, çok fazla oyun oynadınız ve uzun süre orada kaldınız, bu muhtemelen oraya dahil olduğunuz anlamına gelir.

Ekibinizin ne kadar kötü olduğunu düşünmek yerine “daha iyi ne yapabilirdim” hakkında düşünün. “Takımım çok kötü, taşıyamam” zihniyetinin çoğumuzun başına geldiğini biliyorum. Ne zaman bir şeyler ters giderse, yaptığınız her küçük hatayı düşünün.

Takımını suçlamak ve inkar etmek yerine, "kendini suçla" ve kendini eleştirmeye çalış.

Sadece Tek Bir Rol Oynama

İyi bir oyuncu olmak için düşmanın ne yaptığını bilmek ve tahmin etmek zorundasınız. Bunun için farklı bir rol oynamanız ve onların oyun tarzını öğrenmeniz gerekir. Bu şekilde bir sonraki hareketlerini tahmin edebilir ve buna göre oynayabilirsiniz.

X rolünü oynamayı seviyorsanız ve bu rolü üstlenmeyi isteyebilirsiniz fakat diğer her rolü de oynamayı öğrenin. Her rol hakkında bilgi sahibi olmak oyun anlayışınıza büyük bir katkı sağlar.

Farkında OL (Harita Farkındalığı)

Mini haritanıza aracınızın aynaları gibi düşünün, birkaç saniyede bir gözden geçirin. Düşmanınızın portresini veya avatarını öğrenin, kimin düşman takımda olduğunu ve hangisinin kalabalık kontrolüne sahip olduğunu öğrenin. Unutmayın, takımınızdaki her kahraman size düşman kayboldu demeyecektir.Düşman ekibi tarafından saldırıya uğramaktan haritalar sizi koruyabilir. 

Takım Arkadaşlarınıza Yardım Edin

Takım halinde kalmak ayrı olmaktan daha iyidir, özellikle de oyun sonu vuruşları bitmiş ve yerinde olmayan bir takım üyesinin olması, savaşı kaybetmekle kazanmak arasında fark yaratabilir. Bir tank veya destek olursanız, ekibinizin en tehlikeli üyesini her zaman gölgede bırakarak, mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalmasını sağlamak istersiniz. Eğer bir ormancaysanız, yardıma ihtiyaç duyduklarında koridordaki müttefiklerinizi desteklemek için orman canavarlarını öldürmekten vazgeçmeyi unutmayın. Takım olarak oynayın, solo olarak değil. Ekibinizle iletişim kurmak için hızlı sohbeti ve sinyalleri kullanın.

Ne zaman Başlayacağınızı ve Ne Zaman Güvenli Oynanacağınızı bilin

Durumu analiz etmeden herhangi bir duruma girmeyin veya körlemesine düşmana saldırmayın. Bir düşman saldırısı başlatmayı planlıyorsanız, önce haritayı kontrol etmeyi,sizin ve ekibinizin bunu yapmanın güvenli olduğuna karar verdiğinden emin olun. Bir MOBA oyunu oynamak, stratejist olmakla ilgilidir.

Kuleler Zaferin Anahtarıdır

Eğer geride kalıyorsanız ve düşman takım her takım dövüşünü kazanıyorsa, onlarla savaşmanız gerekmez. Sadece oyalayın ya da ayırın, gruplayın, ne zaman ve nereye döneceğinizi öğrenin. Takımınız geride olduğunda düşman takımına asla saldırmayın. Bu intihardır. Ne kadar çok düşman öldürdüğünüz değil, dıştan içe doğru ne kadar çok düşman kulesi yıktığınız önemlidir.

Moralinizi Bozmayın - Düşmanı Beslemeyin (Feed)

İşler yolunda gitmediğinde, fazla duygusallaşmamaya çalışın. Bir şeyi kanıtlamak için tartışan, trol yapan veya kasıtlı olarak besleyen takım arkadaşlarından dolayı çok fazla oyun kaybı var. Kötü kararlar verdiğiniz için takım arkadaşlarınıza üzülebilir ve sinirlenebilirsiniz. Onlara küfretmek,bağırmak ne size nede ekibinize birşey kazandırmaz,daha fazla oyun kazanmana katkıda bulunmaz.
Sabırlı olup elinizden gelenin en iyisini yapın. Sinir ve gerginlik her takım maçında, özellikle MOBA'larda olur. Bir ara verin ve ihtiyacınız olursa dinlenin, daha önce yenilmişseniz kendinizi daha fazla oyun oynamaya zorlamayın.

Takımın Moralini Yükseltme

Takım arkadaşlarınız Ne zaman iyi bir şey yaptılarsa, onları övün! Bu Onların kendinden daha emin olmalarına ve oyunu kazanmaya odaklanmalarına yardımcı olacaktır. Böylece Oyunu kazanma ihtimaliniz de artabilir. İyi oynamasalar yadakötü kararlar alsalar bile, onlara “Tamam” deyin. Lider olun, onlara rehberlik edin ve onlara yardım edin.

Tadını Çıkarın

Daha fazla eğlenmeye odaklanın. İyi ya da kötü bir oyun olsun, oynadığınız her oyunun tadını çıkarmaya çalışın. Arkadaş edinin, birlikte oynayarak daha iyi seviyeye gelin.

Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisin?